Ny bekendtgørelse om vitaminer og mineraler

vitaminhealth

 

Så har jeg indsendt kommentarer til Fødevarestyrelsen angående revideringen af bekendtgørelsen vedr. kosttilskud.
Det er eksempelvis i direktivet anført: ”Det er ikke tilladt ved mærkning og præsentation af samt reklame for kosttilskud at anføre eller antyde, at en afbalanceret og varieret kost generelt ikke kan give tilstrækkelige mængder”. Jeg undrer mig over, på hvilken videnskabelig baggrund man i en lovtekst kan anføre, at den kost, der udbydes af danske producenter og supermarkeder skulle kunne opfylde den enkeltes behov for vitaminer og mineraler?


Desuden håber jeg at få svar på:

  1. Hvorfor skal vi danskere leve med en lovgivning om vitaminer og mineraler, der er baseret på ADT, anbefalet dagligt tilskud, når ADT alene er fremkommet på baggrund af fiktive skøn og ikke er baseret på solid forskning?
  2. Hvorfor skal vi leve med et direktiv, der i sin udformning ikke har fokus rettet mod hverken sundhedsmæssige eller forbrugermæssige interesser?
  3. Hvorfor har vi i Danmark valgt at indføre en langt strengere fortolkning af EU’s oprindelige bekendtgørelse end de øvrige EU lande?

 

Jeg håber på at få gode svar, og hvor ville jeg ønske, at disse regler og forordninger for en gangs skyld blev udarbejdet ud fra forbruger- og sundhedsmæssige betragtninger frem for industrielle og monetære. I hører nærmere...

Læs mere om bekendtgørelsen her 
Læs mere om vitaminer og mineraler her

Tilmeld dig mit gratis nyhedsbrev og få spændende tips én gang hver måned.

Kommentarer   

 
#1 Grete Vedelslund 28.-10.-2012, 10:47
Hvor er det dejligt,at du med din baggrund,vil kæmpe for os alle,for nogen må da kunne "råbe"myndighed erne op.Nogen må jo "samle trådene", så må vi andre bakke op.Jo mere oplyste vi "alm." mennesker er ,jo sværere må det da blive at "narre" os?Der må da være flere penge at spare ved ,at vi alle bliver sundere.Håber du holder ud, selv om det er, som at "kaste vand på en gås".
Citér
 
 
#2 Hans Birgir Hansen 28.-10.-2012, 13:31
Jeg kæmper selv mod medicinalindust ri på fo jeg er selv bruger af forskellig kost tilskud jeg selv har prøvet og står inde for hjælper jeg har fået ud i hondkøb.

Jeg er landskendt avis radio tv vi går i Torshavn på Bygd og i By på Færøerne meg et opi sund kost ernæring frugt grønt og vand og få dagligt motion gennem ugen.
v.h.Hans Birgir ps.www.faroeinn .fo
Citér
 
 
#3 Kirsten Hagelund 28.-10.-2012, 13:34
Tak fordi du gør dette. Vi må kæmpe for vores ret til selv at tage vare på egen sundhed uden disse latterlige og vanvittige tiltag som ikke tilgodeser folket, men absolut de multinationale og især den pharmaceutiske industri (Codex Alimentarius arbejder i det skjulte og under dække af forbruger-besky ttelse, men er i virkeligheden til for at beskytte den pharmaceutiske industri og deres indtjening - ikke tjene folket. Ingen penge at tjene på sunde og raske mennesker.
Citér
 
 
#4 Bettina Skov 28.-10.-2012, 15:18
Ja, jeg håber, at politikerene vil lytte...
Citér
 
 
#5 Cleo Cramer 28.-10.-2012, 17:02
TAK er kun en fattigt ord men .........
TAK TAK TAK - håber der lyttes - Tak ;-)
Citér