Omega 3 & Kræft

22 jan, 2014 | Viden og Forskning

Omega 3 & kræft. Omega 3 fedtsyrer er væsentlige for en organisme i sundhed og balance. Mange mennesker med kræft får for lidt omega 3 og for meget omega 6. Det kan derfor betale sig at tilføre ekstra omega 3 fra økologiske, jomfruolie af hørfrø, hampefrø, alger eller økologiske fisk. Indtag af hørfrøolie, hampefrøolie, økologiske fisk eller højkvalitets fiskeolie samt omega 3 fedtstyrer fra leger, kan alle, sammen med kværnede hørfrø og hampefrø bidrage til en bedre balance og beskyttelse. Hvis der samtidig skrues ned for indtaget af omega 6 fra raffinerede planteolier som vindruekerneolie, solsikkeolie, majsolie og rapsolie samt fra færdigt pålæg, oksekød og mælkeprodukter, så kan kroppen lettere genfinde den vigtige balance.

Hørfrø har en særlig kræfthæmmende virkning. Dr. Johanna Budwig fra Tyskland har siden 60-erne behandlet alvorligt syge kræftramte med store doser hørfrø og hørfrøolie (omega 3) blandet med proteiner i form af hytteost eller surmælksprodukter, og har opnået fine resultater med dette. Det skal være økologiske råvarer, der anvendes. Eksempelvis hørfrø eller koldpresset hørfrøolie fra Nyborggaard der har en virkelig god økologisk hampefrøolie. Hørfrø- eller hampefrøolien kan med fordel kombineres med fisk og fiskeolie som gode kilder til omega 3. Her er det ekstra vigtigt at være kvalitetsbevidst og sikre sig, at det er en stabil og oprenset fiskeolie, som du indtager.

Jeg kan anbefale flydende fiskeolier, eksempelvis Nordic natural cod liver oil, Nordfolk omega 3 eller MorEpa, sidstnævnte er i kapsler. Du kan også idag købe omega 3 fedtsyrer udvundet af alger, eksempelvis Nordic natural algae omega.

Du kan læse mere om, hvilke fedtstoffer du med fordel kan vælge HER    
eller se dette tv klip, hvor jeg fortæller om sundt fedt og usundt fedt HER

Var du tilfreds med denne artikel om Omega 3 & kræft? Så må du rigtig gerne klikke “synes godt om” herunder. Husk også at tilmelde dig mit gratis nyhedsbrev og modtag nye spændende, sunde opskrifter hver måned.

Anette

Sund mad er min hjertesag, og jeg er af den dybe overbevisning, at sund mad har afgørende betydning for både vores livskvalitet og velvære. I mere end 23 år har jeg derfor skrevet om mad og sundhed i bøger og her på MadforLivet.com. God fornøjelse!

Mere på Madforlivet

Derfor skal du bage med surdej

Derfor skal du bage med surdej

Det kan betale sig at lave sin egen surdej, for det giver bedre brød og en større adgang til brødets vitale vitaminer og mineraler.

ØSTROGEN

ØSTROGEN

Sjældent har jeg slugt en bog, som jeg slugte Marie Foegh's "Østrogen". Generationer af kvinder har i stilhed kæmpet med symptomer som træthed, dårlig nattesøvn, nedtrykthed, hedeture  og meget mere under og efter overgangsalderen, hvor østrogenproduktionen daler...

Oversigt over databeskyttelse

Denne hjemmeside bruger cookies, så vi kan give dig den bedst mulige brugeroplevelse. Cookie-oplysninger gemmes i din browser og udfører funktioner som at genkende dig, når du vender tilbage til vores hjemmeside, og hjælper vores team med at forstå, hvilke dele af hjemmesiden du finder mest interessante og nyttige.